Historia regionu
Smutny koniec dworku w Koszanowie – Śmiglu
Dobra śmigielskie do 1903 roku, kiedy to przeszły na własność pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, były własnością możnych i znanych rodów.
19 lipca 1738 roku w Lesznie podpisano umowę, mocą której Stanisław Leszczyński z żoną sprzedał po wieczne czasy” Aleksandrowi i Józefowi Sułkowskiemu dobra, w skład których m.in. wchodziło miasto Śmigiel i wsie: Koszanowo, Nowawieś, Bruszczewo i Glińsko. W 1762 roku (10 sierpnia) nastąpiło stwierdzenie umowy spadkowej po A.J. Sułkowskim.
Pałac w Bronikowie
Wieś położona jest 6 km na południowy zachód od Śmigla przy drodze do Włoszakowic. W źródłach historycznych miejscowość ta pojawia się po raz pierwszy pod koniec XIV w. Wtedy to, w 1397 r. Wojciech Barkliński procesował się z Ramsztykiem o czwartą część Bronikowa i całe Jeleniowo, to ostatnie do dziś pozostaje osadą niezidentyfikowaną, prawdopodobnie była to część dzisiejszego Bronikowa.
Dodano 17 lutego 201450 lat Biblioteki
Już 50 lat Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Śmiglu gromadzi i udostępnia książki, prowadzi działalność czytelniczą i kulturalną. Jej historia to wieloletnia praca bibliotekarzy, to ogrom przemian, to wszystko to, co złożyło się na dzisiejszą bibliotekę.
Dodano 17 lutego 2014O rodowodzie i rozwoju kółek rolniczych słów kilka
Jak to najczęściej bywa przyczyną powstawania organizacji włościańskich zwanych kółkami, była potrzeba.
Począwszy od 1807 roku, w wyniku ewolucyjnego uwłaszczania chłopów, w zaborze pruskim zaczęły tworzyć cię indywidualne gospodarstwa rolne. Aby nowym gospodarzom ułatwić uprawę roli, w ramach realizacji pozytywistycznego hasła pracy organicznej, około 1890 roku zaczęto organizować różne stowarzyszenia, których celem m.in. miało być podnoszenie oświaty rolniczej.
Historia Kółka Rolniczego w Śmiglu
Część I, lata 1898-1939 Zebranie konstytucyjne odbyło się dokładnie 100 lat temu, 28 listopada 1898 roku w salce św. Ducha dziś zwanej parafialną (ul. Farna 24). Zagaił je śmigielski proboszcz Jan Potrykowski, a przewodniczył mu Patron kółek rolniczych Maksymilian Jackowski.
Dodano 17 lutego 2014Historia Kółka Rolniczego w Śmiglu
Część II, lata 1945-1998. Pierwsze zebranie po drugiej wojnie światowej zwołano do gospody „Ameryka” 31 stycznia 1957 r., a jego celem było reaktywowanie „Koła Rolniczego”. Uczestniczył w nim przedstawiciel Powiatowego Związku Samopomoc Chłopska Florian Jagodzik. Zebraniu przewodniczył Władysław Kijowski.
Dodano 17 lutego 2014Zbigniew Łukomski
Urodził się 30 marca 1902 r. w Śmiglu z ojca Witolda i matki Pelagii z domu Biniakowskiej.
W latach 1908-1915 uczęszczał do szkoły w Śmiglu. W 1918 roku ukończył Gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Należał tam do konspiracyjnego kółka Tomasza Zana i drużyny skautowej. W 1921 roku uzyskał dyplom Powiatowej Szkoły Budowlanej w Poznaniu. Następnie pracował w firmie budowlanej swego ojca, a w latach trzydziestych kierował jej filią w Kościanie.
Nieznana śmigielanka cz. I - Barbara z Chłapowskich Dąbrowska
Barbara z Chłapowskich Dąbrowska
Jak już pisałem (zob. WŚ nr 2 z 30.01.br., s.1 „Smutny koniec dworku w Koszanowie-Śmiglu”), dobra śmigielskie w 1767 roku nabyli Chłapowscy. Rodzina ta niewątpliwie kojarzy się z Turwią. I słusznie. Turew nabył w 1767 roku podczaszy poznański Ludwik Chłapowski, ożeniony z Anną Lipską. jego syn Stanisław, urodzony w 1711 – kasztelan międzyrzecki, podsędek ziemski poznański, był jednym z czterech kasztelanów (na 17), którzy opowiedzieli się za Konfederacją Barską – odziedziczył Turew z Wronowem.
Dodano 17 lutego 2014Nieznana śmigielanka cz. II - Żona generała
Żona generała
Funkcję naczelnego wodza i tekę ministra wojny w księstwie warszawskim Napoleon powierzył Józefowi poniatowskiemu. W wyniku rozdyslokowania wojsk (dwunasty pułk z Rawicza przekwaterowano do Torunia) w sierpniu 1807 r. „w Poznaniu został sztab bez wojska, a w Winnogórze dowódca nie mający czym komenderować”, J.H. Dąbrowskiemu udzielono bezterminowego urlopu.
Dodano 17 lutego 2014Nieznana śmigielanka cz. III
Generałowa
Barbarze z Chłapowskich Dąbrowskiej przypadło żyć w czasach licznych wojen, bardzo często formowania nowych wojskowych oddziałów, krwawych bitew i bohaterskich czynów. jedni ginęli, inni, ci co przeżyli, awansowali. A były one częste i liczne.
Dodano 17 lutego 201440 lat KGW w Brońsku
KGW w Brońsku zostało założone 40 lat temu. Do założenia Koła przyczynił się nie żyjący już pełnomocnik wsi śp. Jan Stępczak i pani Rulewska z Kościana. Do Koła zapisało się 40 członkiń z Brońska i Białcza Nowego.
Dodano 17 lutego 2014Już 15 lat!!! – Z. P i T „Żeńcy Wielkopolscy”
Aż nie chce się wierzyć, że Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” istnieje, działa i rozwija się już 15 lat! Powstał w 1982 r. w Zespole szkół Rolniczych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie pod „naciskiem” ówczesnego dyrektora Seweryna Miedzińskiego, który znając taneczną przeszłość, dopiero co zatrudnionego nauczyciela mechanizacji rolnictwa, Eugeniusza Kurasińskiego, „przymusił” go do utworzenia kółka tanecznego.
Dodano 17 lutego 2014