Śmigiel w kronice „Orędownika Powiatowego na pow. śmigielski i grodziski” w 1931 roku 24 sierpnia 2015

- W święto Trzech Króli Szkoła Wydziałowa w Śmiglu urządziła w sali strzeleckiej jasełka w 3 aktach: w górach, na polance leśnej, w sali tronowej u Heroda i przed stajenką betlejemską. - W styczniu czczono 12-stą rocznicę powstania wielkopolskiego. Z tej okazji odprawiona została msza św. i złożono wieńce na grobach poległych powstańców.

- Natomiast karnawał to czas zabaw. Towarzystwo Robotników Katolickich zorganizowało 25 stycznia zabawę zimową połączoną z przedstawieniem pn. „Chłopi arystokraci”.

- Pod koniec marca przybył do Śmigla cyrk, który rozstawił namioty na Nowym Rynku. Zgromadził on niezliczone tłumy widzów, którym szczególnie podobała się tresura koni. Wcześniej na odbywającym się jarmarku zaobserwowano wielką ilość kradzieży oraz hazardzistów. W ostatnich dniach marca także dentysta Paweł Cieciński informował, że jego zakład funkcjonuje na Rynku 20 w domu p. Witaszka.

Dalsze informacje, to:

- Wielkopolskie Towarzystwo Kółek Rolniczych 1 urządziło 13 i 14 lutego wykłady: 1. uprawa roli, 2. zakładanie sadu, 3. sadzenie drzew, 4. cięcie i pielęgnowanie, 5. zwalczanie szkodników, 6. sprzęt i przechowywanie owoców, 7. przetwórstwo, 8. hodowla krzewów owocowych, 9. hodowla winorośli, 10. założenie ogrodu warzywnego, 11. uprawa warzyw, szkodniki warzyw i ich zwalczanie.

- Problemy alkoholowe nie ominęły Śmigla i dlatego miejscowe Bractwo Wstrzemięźliwości zorganizowało wystawę przeciwalkoholową.

- Wielkim wydarzeniem było otwarcie 16 kwietnia 1931 roku stadionu, na którym było można korzystać ze: strzelnicy małokalibrowej, z boisk do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, lekkoatletyki, a na bieżni można było trenować kolarstwo.

- Kort tenisowy był czynny od 7:00 do 20:00.

- Pierwsza drużyna im. ks. J. Poniatowskiego zorganizowała zawody w tenisie stołowym i szachach. W tenisie zwyciężył druh St. Wieczorek, a w szachach Ludwik Cichoszewski.

W kronice nie brakowało także wydarzeń kryminalnych - złodziej usiłował okraść skup p. Karpińskiego przy Rynku, ale został obezwładniony i oddany w ręce policji, a na skrzyżowaniu ulicy Ogrodowej i Kilińskiego woźnica z Popowa Starego wjechał dyszlem w dom na zakręcie.

Nieszczęśliwym wydarzeniem, jakie odnotowano w Orędowniku, była śmierć ks. Józefa Marciniaka, proboszcza w Czaczu. Natomiast podniosłym wydarzeniem było opisanie radosnego i dostojnego obchodzenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po mszy św. odbyła się akademia w strzelnicy, a na niej wygłoszono m.in. wykład pn. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku, a Konstytucja z 1921 roku”. Na zakończenie uroczystości odbyła się zabawa w ogrodzie strzelnicy i w sali strzeleckiej.

- W 1924 i 1926 roku  intensywnie zaczęły rozpowszechniać się plotki dotyczące ewentualnej likwidacji powiatu śmigielskiego. Argumentem, który przeciwstawiano tym planom był rozwój gospodarczy oraz samowystarczalność Magistratu i Rady Miejskiej Śmigla. W dokumencie miejskim zadeklarowano ponoszenie kosztów funkcjonowania kolei powiatowej.

Natomiast na początku lipca 1931 roku władze powiatowe zdementowały wszystkie pomówienia.

- W lipcu zmarł Stanisław Smoluchowski – b. naczelnik miejscowej Kasy Skarbowej. W tym samym czasie także poinformowano o likwidacji Szkoły Wydziałowej. Przeciw tej decyzji protestował burmistrz Pioch.

- W sierpniu ks. Stanisław Nowak dokonał poświęcenia organów. Natomiast 15 października obowiązki organisty objął Franciszek Wilczyński z Murowanej Gośliny.

- Na początku listopada odbył się wielki jarmark na konie, bydło, kozy, drób i świnie. W tym samym miesiącu uroczyście odchodzono „Święto Młodzieży”. Program tego święta przedstawiał się następująco:

1. Śpiew: „O Stanisławie Patronie Ty Nasz” (druhowie ze Śmigla i Kościana).

2. Deklamacja (druh z Morownicy).

3. Przemówienie (dh z Poladowa).

4. Śpiew: „Chorąży niebieski, chorąży…” (dr ze Śmigla i Kościana).

5. Deklamacja (dh ze Śmigla).

6. Przedstawienie sceniczne „Ziemski Anioł”.

7. Śpiew młodzieży: „Hej, do apelu” orkiestra młodzieży z Morownicy.

Na koniec warto zacytować jeden z dowcipów zamieszczonych w gazecie:

„- Dlaczego ty go tak bijesz, czy nie wiesz, że i wrogów trzeba miłować?

- To nie jest żaden wróg, to jest mój brat”.

Jan Pawicki

WS Nr 8 i 9/2015

Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu