Śmigiel w kronice „Orędownika Śmigielskiego” w 1932 roku 14 grudnia 2016

Śmigielska Kolej Powiatowa zawiadamiała, że pociąg towarowy do Wielichowa będzie odjeżdżał ze Śmigla o 12:00, zamiast o godzinie 11:00.

Do „Krwawego wesela” i ślubu na łożu śmierci doszło w Wilkowie Polskim. 26 stycznia odbył się ślub pana młodego z Wilkowa Polskiego i panny młodej ze Śniat. Przed wyjazdem z kościoła pan młody wręczył rewolwer swemu szwagrowi. Nie miał świadomości, że jest nabity. Podczas manipulowania padł strzał i kula utkwiła w piersi pana młodego. Przywołano księdza, który udzielił ślubu młodym. Pierwszej pomocy udzielił dr Zenkteler ze Śmigla i przesłał rannego do szpitala w Kościanie, gdzie zmarł 28 stycznia. Tenże lekarz oferował sprzedaż za 800 złotych swego Forda rocznik 1925 wraz z 5 „mało zużytymi oponami” i dużą ilością nowych części zapasowych.

Do świętokradztwa doszło w kościele w Bojanowie Starym, gdzie złodziej usiłował rozbić skarbonkę św. Antoniego. Sprawca, mieszkaniec Bojanowa Starego dokonał poprzednio 8 podobnych kradzieży w: Górce Duchownej, Drzeczkowie, Osiecznej, Buczu, Czaczu, Włoszakowicach, Wielichowie, Wonieściu, Długich Starych, Turwi, Łuszkowie i Krzywiniu. Wiosną, tj. 24 kwietnia „Towarzystwo Cyklistów „Pogoń 1929” zorganizowało na stadionie miejskim zawody w piłkę nożną z KKS Kościan, a następnie 4 wyścigi cyklistów na dystansie 2000, 4000 i 6000 metrów.

12 czerwca święcenia kapłańskie w poznańskiej katedrze z rąk ks. kardynała Hlonda otrzymał mieszkaniec Śmigla ks. Jan Pietrzak, który powołany został na wikariat do Lwówka.

W dniach od 2 do 6 lipca odbyło się uroczyste strzelanie o godność króla kurkowego. Po zakończeniu strzelania odbył się w ogrodzie bal królewski.

W niedzielę 10 lipca odbyły się zawody piłkarskie między drużynami „Czarnych” z Leszna i II drużyną „Pogoni” Śmigiel, a następnie „Unią Kościan i I drużyną „Pogoni”.

Kolejne tragiczne wydarzenie miało miejsce 16 lipca, gdy w czasie prac polowych w Nowejwsi piorun uderzył w 2 osoby. Jedna została zabita, a druga ciężko ranna.

Dyrekcja Żeńskiej Szkoły Gospodarczej w Nietążkowie informowała, że przyjmuje zgłoszenia na nowy rok szkolny trwający 11 miesięcy. Nauka była bezpłatna, ale za utrzymanie w internacie trzeba było zapłacić 85 zł miesięcznie.

6 września 1932 roku ukazał się ostatni numer Orędownika. Informowano w nim m.in. o uroczystościach związanych z odpustem Matki Boskiej Pocieszenia w Górce Duchownej, a także o tym, że 7 września odbędzie się w Śmiglu jarmark na konie, bydło, świnie, drób i towary kremne.

Jan Pawicki

WS 9/2016

Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu