Historia regionu

Śmigiel w kronice „Orędownika Śmigielskiego w II półroczu 1920 roku

Okres II półrocza 1920 roku był trudnym czasem dla naszej Ojczyzny. Kraj został zniszczony w czasie I wojny światowej gospodarczo i demograficznie, a także w tym czasie toczył się śmiertelny bój z bolszewikami, który zakończył się pokojem ryskim w 1921 roku. Echa tych wydarzeń udokumentowane zostały w śmigielskiej prasie. W wielu dziedzinach mimo ogromnych trudności życie toczyło się normalnym torem.

Dodano 17 lutego 2014

Ks. Józef Hubert uczestnikiem Powstania Styczniowego 1863 roku

W całym kraju trwają uroczystości związane z mijającą w tym roku, 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Warto przy tej okazji przypomnieć wydarzenia i ludzi, którzy w imię solidarności z rodakami z wszystkich zaborów nie wahali się poświęcać swojej wolności, zdrowia, a często życia dla odzyskania niepodległości. Często są to osoby już nieznane lokalnym społecznościom, do takich należy ks. Józef Władysław Hubert, który urodził się 17 marca 1828 roku w Śmiglu.

Dodano 17 lutego 2014

3 Maja 1926 roku w Śmiglu

Początek maja 1926 roku obfitował w deszcze oraz wyróżniał się chłodnymi nocami. Ten miesiąc został zapamiętany przez wydarzenia związane z „przewrotem majowym” Józefa Piłsudskiego. Zajścia te jednak nie przyćmiły pamięci o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Jak ważna była to rocznica poeta E. Rajewski zaznaczył następująco:

Dodano 17 lutego 2014

Ppłk Jan Tadeusz Wolszleger, dowódca wojsk balonowych w II RP

Kolebką wojsk balonowych w II RP był Poznań, w którym już w 1919 roku powstały zalążki tego rodzaju broni. Pierwszym dowódcą tych wojsk był płk Aleksander Wańkowicz. Już w dniu 31 maja 1919 roku utworzono Oficerską Szkołę Aeronautyczną na czele z dowódcą płk Feliksem Bałsunowskim. W lipcu 1919 roku został utworzony batalion aeronautyczny, którego dowódcą został kpt. Jan Wolszleger.

Dodano 17 lutego 2014

Proboszcz z Czacza uczestnikiem Powstania Styczniowego w 1863 roku

Senat RP przyjął uchwałę o upamiętnieniu w 2013 roku 150 rocznicy Powstania Styczniowego, które zakończyło się klęską. Nie jest jednak tak, jak niektórzy głoszą, że nasze dzieje oprócz Powstania Wielkopolskiego nie znają innych, zwycięskich zrywów Polaków.

Dodano 17 lutego 2014

Antoni Firlej żołnierz gen Stanisława Maczka

Miesiąc październik 2012 roku został ogłoszony przez Senat RP miesiącem pamięci gen. Stanisława Maczka. Wśród żołnierzy generała nie zabrakło mieszkańców ziemi kościańskiej, a wśród nich urodzonego w Czaczu Antoniego Firleja.

Dodano 17 lutego 2014

Boże Narodzenie w Śmiglu w 1920 roku.

Rok 1920 dla wszystkich Polaków był czasem trudnym. Także nastrój dla mieszkańców ziemi śmigielskiej nie był zbyt optymistyczny. Wszelkie doświadczenia wojenne niosące za sobą straty materialne, duchowe, a przede wszystkim utratę bliskich osób, nie miały pozytywnego wpływu na atmosferę obchodzonych wówczas świąt.

Dodano 17 lutego 2014

Pałac w Starym Bojanowie.

W roku 1278 pojawiła się pierwsza wzmianka dotycząca istnienia Starego Bojanowa. Do czasu powstania, w 1638 roku, miasta Bojanowa, nosiło tę samą nazwę. Od XIV wieku, aż po schyłek XVIII właścicielami Starego Bojanowa była rodzina Bojanowskich. Po nich majątkiem władali: księżna Joanna Katarzyna Acerenza Pignatelli, od roku 1863 Kalikst Biron von Curland, a od 1913 roku do końca II wojny światowej rodzina Gernothów.

Dodano 17 lutego 2014

Kościół w Starym Bojanowie.

Stare Bojanowo położone jest na południowy wschód od Śmigla. Do końca II wojny światowej w tej miejscowości i w jej okolicy był dość duży odsetek ludności wyznania ewangelickiego i dlatego znajdowały się tam dwa kościoły – katolicki i ewangelicki.

Dodano 17 lutego 2014

Pałac w Wonieściu.

Wonieść przed wiekami należała do klucza dóbr klasztoru Benedyktynów w Lubiniu. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z dokumentu datowanego na 1258 rok. Jednakże ten okazał się być falsyfikatem.

Dodano 17 lutego 2014

Cyfrowe znalezisko.

W Witrynie Śmigielskiej Nr 2 z 2010 ukazał się artykuł Huberta Zbierskiego „Jak Śmigiel po pożarach odbudowywano”. Pod wpływam tego ciekawego artykułu Michał Chudak – mieszkaniec Śmigla, postanowił pewnego wieczoru przejrzeć zasoby bibliotek cyfrowych, w nadziei na znalezienie tam jakiś dodatkowych informacji.

Dodano 17 lutego 2014

Kościół p.w. Św. Wawrzyńca w Wonieściu.

Miejscowość położona jest około 12 km. na płd. od Kościana. Pierwsza wzmianka o Wonieściu pochodzi z 1258 roku. Parafia została erygowana prawdopodobnie po tej dacie staraniem zakonników z klasztoru lubińskiego, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1299. Wonieść do roku 1797 stanowił własność wspomnianego klasztoru w Lubiniu.

Dodano 17 lutego 2014
Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu