Historia regionu

Tajemnice Ziemi Śmigielskiej Średniowieczne początki miasta

Z radością zabieram się do pisania wiedząc, że tematy związane z historią naszego miasta i regionu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Podczas ostatniej prelekcji z cyklu „Tajemnice Ziemi Śmigielskiej” były tłumy, co daje mi i naszej fundacji niesamowitą motywację do badań i podejmowania kolejnych projektów. Lutową prelekcją rozpocząłem cykl spotkań odkrywający niezwykłe dzieje Śmigla. Na pierwszy ogień przedstawiłem śmigielskie średniowiecze. Na łamach Witryny przybliżę trochę Państwu te czasy.

Dodano 17 stycznia 2018

Śmigiel w kronice „Głosu Śmigielskiego” w 1936 roku

W związku z tym, że w 1932 roku przestał istnieć powiat śmigielski, w dniu 6 września 1932 roku ukazał się ostatni numer „Orędownika Śmigielskiego”. Dopiero od września 1936 roku ukazał się nowy numer gazety pod nazwą „Głos Śmigielski”, który wydawany był w Drukarni Leszczyńskiej sp. z o.o. w mutacji na Leszno, Wolsztyn i Śmigiel.
Z gazety dowiadujemy się o wielu lokalnych imprezach sportowych, jak np. „W niedzielę 13 bm. odbył się mecz piłki nożnej między Old Boyami śmigielskimi, a K.S. „Pogoń” II Śmigiel. Mecz zakończył się wynikiem 8:5 na korzyść Pogoni. Gra wywołała wielkie zainteresowanie licznie zebranej publiczności”. Następnie dowiadujemy się, że Pogoń zwyciężyła z R.K.S Rawicz 4:1, a bramki strzelili Marciniak 2, Pluskota i Kasperski po 1.

Dodano 17 stycznia 2018

Boże Narodzenie w Śmiglu w 1936 roku

Podobnie, jak dzisiaj śmigielscy kupcy przed świętami Bożego Narodzenia zachęcali mieszkańców Śmigla do okazyjnych zakupów. „Tradycyjnym zwyczajem ostatnia niedziela przed świętami Bożego Narodzenia daje możność poczynić ostatnie zakupy świąteczne, gdyż składy w Śmiglu będą otwarte od 13:00-19:00. Nazwa „Złota niedziela” pochodzi z przeszłości, kiedy to w tę niedzielę kupcy mieli naj wyższe żniwo”. W okresie świątecznym zamieszczano indywidualne reklamy takie, jak:

Dodano 14 grudnia 2016

Dwór w Chełkowie

Chełkowo położone jest na południowy wschód od Śmigla, przy drodze prowadzącej z Karmina do Jezierzyc. Pierwsze informacje o wsi pojawiły się w 1388 roku. Nosiła ona wówczas nazwę Chelcewo, wywodzącą się prawdopodobnie od imienia osadnika Chyłek, Chyłko lub Chelco.

Dodano 14 grudnia 2016

Śmigiel w kronice „Orędownika Śmigielskiego” w 1932 roku

Nowinki ze śmigielskiej kroniki:

Orędownik poinformował czytelników o likwidacji w Wielkopolsce kilku powiatów, tj.: ostrzeszowskiego, koźmińskiego, pleszewskiego, śmigielskiego, grodziskiego oraz powiatu w Strzelnie. Wyrażono obawę, że odebranie im charakteru miast powiatowych przełoży się niekorzystnie na ich położenie.

Dodano 14 grudnia 2016

Śmigiel w kronice „Orędownika Śmigielskiego” w 1932 roku

W wyniku nowego podziału administracyjnego, przeprowadzonego w 1887 roku, władze pruskie utworzyły powiat śmigielski, obejmujący powierzchnię 554,45 km2 i około 35 tysięcy ludności. Dla potrzeb urzędowych zaczęto wydawać „Kreisblat des Kreises Schmiegel”. Po odzyskaniu niepodległości od 3 maja 1919 roku drukowano „Orędownik Powiatowy”. Urzędowy organ powiatu śmigielskiego. Gazeta  kilka razy zmieniała nazwę.

Dodano 14 grudnia 2016

Strajk szkolny w Śmiglu w latach 1906/1907

W tym roku mija 110. rocznica powszechnego strajku szkolnego, który miał miejsce w latach 1906/1907 na terenie zaboru pruskiego, a szczególnie w jego prowincji poznańskiej. Z tej okazji warto przypomnieć zapomniane dziś wydarzenia, których bohaterami były polskie dzieci. Rozmiar i zasięg tego strajku były większe niż strajku wrzesińskiego z 1901 roku.

Dodano 14 grudnia 2016

Z dziejów Śmigla cz 2

„Przecław Leszczyński syn wojewody brzesko-kujawskiego Andrzeja i Zofii z Bnina Opalińskich ur. się 15 sierpnia 1605 roku. W roku 1642 był kasztelanem nakielskim, a w roku 1644 był kasztelanem śremskim. W roku 1666 był starostą wschowskim oraz dziedzicem Śmigla, wsi Koszanowa, Glińska Wielkiego i Małego, Nowejwsi, Drzeczkowa, Witosławia, części Rydzyny i Wilkowa Polskiego.

Dodano 14 grudnia 2016

Orzeł Biały

Tym co wyróżnia współcześnie istniejące państwa w stosunkach międzynarodowych są symbole narodowe, którymi są godło, flaga i hymn. Współczesna postać naszego godła, którym jest Orzeł Biały przeszła na przestrzeni wieków ewolucję uzależnioną od obowiązującej w danym okresie mody, a także od aktualnych wydarzeń historycznych. Godło zmieniało więc swoją postać, a także swój symboliczny przekaz.

Dodano 14 grudnia 2016

Boże Narodzenie w Śmiglu w 1931 roku

Nadchodzą oczekiwane, zarówno przez starszych i młodszych, jedyne w swoim rodzaju, święta Bożego Narodzenia. Do dziś nie zmieniła się atmosfera otaczająca ten okres, przeżywany w religijnym i jednocześnie rodzinnym wymiarze. Zawsze święta wiążą się z wieloma przygotowaniami i radością!

Dodano 28 grudnia 2015

Gorzelnia w Starej Przysiece do 1939 roku

DSC 0204aaMajątek w Starej Przysiece do 1797 roku stanowił własność klasztoru cystersów w Przemęcie. Ostatnimi właścicielami byli: hr. Zygmunt Kurnatowski od 1882 roku oraz od 1936 roku do dnia wybuchu II wojny światowej Adam Kurnatowski. W latach 80. XIX wieku powstała na tamtych terenach gorzelnia, która była jedną z licznych, w sieci tego rodzaju, wytwórni w Wielkopolsce. Po 1875 roku cukrownictwo i gorzelnictwo odgrywało przewodnią rolę w przemyśle spożywczym w skali całej Rzeszy. Pod koniec XIX wieku wynosiło ono od 14,1% do 20% tej produkcji. Zdecydowana większość gorzelni znajdowała się w rękach ziemian, gdyż byli oni właścicielami 99% gorzelni.

 

Dodano 28 grudnia 2015

Dzieje rodu Śmigielskich – poszukiwania

Dział „Historia regionu” na naszej stronie cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób, których korzenie sięgają naszego miasta i które poszukują informacji o swoich przodkach. Niedawno napisała do nas Danuta Antkowiak z domu Śmigielska, która jest w posiadaniu kopii „Wywodu Rodowitości Szklacheckiej Starożytnego Domu Opalińskich z Bnina Śmigielskich Herbu Łodzia” (od roku 1020) pisanego odręcznie w formacie A2, oraz maszynopisu tego dokumentu , przywiezionego z Anglii.

Dodano 24 sierpnia 2015
Śmigiel, Miasto Wiatraków
Śmigiel Travel
Centrum Kultury w Śmiglu